U poslednjem izveštaju Biroa Bernske konvencije, koji je deo Saveta Evrope, izražena je ozbiljna zabrinutost zbog nedostatka transparentnosti i adekvatnih informacija od strane Vlade Srbije u vezi sa planiranim proširenjima rudarskih aktivnosti u regionu Bosilegrada i na planini Homolje.
Ove aktivnosti su predmet žalbe koju je podneo konzorcijum nevladinih organizacija, uključujući Earth Thrive, EkoKrajiste iz Bosilegrada i druge, koji tvrde da bi proširenje moglo dovesti do značajne štete za zaštićene vrste i ekosisteme.
Prema žalbi, proširenje rudnika olova, cinka i bakra u Bosilegradu, kao i planirani rudnik zlata na Homolju, mogu ozbiljno ugroziti vrste poput Semicollared flycatchera i Balkanskog risa, koje su zaštićene Bernskom konvencijom.
Takođe, navodi se da bi aktivnosti mogle zahvatiti i područja od velikog značaja za biodiverzitet, uključujući važna područja za ptice, glavna područja za leptire i kandidatska područja za mrežu NATURA 2000.
Biro je u svojoj deklaraciji uputio oštru kritiku Vladi Srbije, ističući nedostatak jasnih i pouzdanih informacija o potencijalnim ekološkim posledicama ovih projekata. Takođe, izražena je zabrinutost zbog pretnji kojima su izloženi ekološki aktivisti i novinari koji prate situaciju, što dodatno podvlači potrebu za transparentnošću i poštovanjem ljudskih prava.
U zaključku, Biro je pozvao srpske vlasti da poštuju međunarodne obaveze i da preduzmu sve neophodne mere za zaštitu prirode i životne sredine. Očekuje se da će dodatne informacije biti dostavljene na sledećem zasedanju Biroa, koje je planirano za jesen ove godine.
Ovaj slučaj ukazuje na šire pitanje održivog razvoja i balansa između ekonomskih interesa i zaštite životne sredine, ne samo u Srbiji već i širom sveta. Zajednički napor međunarodne zajednice i lokalnih aktivista je ključan za rešavanje ovih izazova i osiguranje budućnosti u kojoj su priroda i ljudi u harmoniji.
M.P