U Crvenoj Jabuci, jednom od najzabačenijih planinskih sela Srbije, nalazi se Crkva svetog cara Konstantina i carice Jelene.
To je jedan od četiri najstarijih ali najbolje očuvanih hramova iz XIX veka na prostoru opštine Babušnica. Crkvu je svojim sredstvima sagradio Petko Petković, koji se sa prostora Kosmeta doselio u Crvenu Jabuku.
Naime, jedan član njegove porodice ubio je Turčina, te su stoga morali da napuste Kosmet i potraže novo utočište. Vremenom su postali veoma bogati pa su sagradili školu i crkvu i pomagali brojne meštane tokom školovanja.
Hram Svetih cara Konstantina i carice Jelene u Crvenoj Jabuci
Hram je podignut 1868. godine na temeljima starijeg hrama. Ktitor Crkve je meštanin sela Crvena Jabuka David Petković. Interesantno je da su Crkvu 1899. godine posetili kralj Aleksandar Obrenović i kraljica Draga, na poziv Davida Petkovića. Oni su tada Crkvi darivali dva zvona- jedno kao njihov dar, a drugo kao dar Kraljevine Srbije. Hram je obnovljen 2002. godine.
Crvena Jabuka je planinsko selo smešteno u dolini gornjeg toka reke Tetošnice, stisnuto planinama Tumba, Talambas i Crni Vrh, neposredno uz granicu sa Bugarskom u jugoistočnom delu opštine Babušnica. Prema predanju, naselje je nastalo u 12. veku na ostacima latinskog naselja i jedno je od najstarijih u Lužničkom kraju. Do oslobođenja od Turaka 1877. selo je bilo u sastavu Trnskog sreza, da bi kasnije bilo u Vlasotinačkom, a od 1900. godine u Lužničkom srezu u opštini Babušnica.
Do 1868. selo nije imalo crkvu jer su Turci dvadeset godina ranije spalili bogomolju na seoskom groblju. U to vreme Crvena Jabuka je bila ekonomski jako i brojno naselje, pa je sultan Abdul Azis 3. oktobra 1867. odobrio izgradnju crkve, koja je sagrađena za nepunih godinu dana u središtu sela, u blizini škole. Prilikom kopanja temelja, otkrivena je građevina za koju se pretpostavlja da potiče iz doba cara Konstantina, pa je hram nazvan po njemu i carici Jeleni.
Završena je i osvećena 3. juna 1868, od kada se i slavi Konstantinovdan. Sveto Jevanđelje koje se danas nalazi u Narodnom muzeju u Babušnici, crkvi su darivali 1889. sveštenik iz Strelca Milan Rakić i trgovac iz Crvene Jabuke David Petković, narodni poslanik u sazivu Skupštine 1878.
Prilikom posete novooslobođenim krajevima, kralj Aleksandar Obrenović darivao je 12. oktobra 1892. veliko zvono crkvi i malo zvono školi u Crvenoj Jabuci. Ikonostas crkve izrađen je u duborezu, a na pročelju se nalazi krst sa uklesanom godinom gradnje.
U blizini crkve je spomen-obeležje „Plamen u kamenu”, izrađeno 1989. u spomen svim Crvenojabučanima palim u oslobodilačkim ratovima od 1877. do 1941. Prvi upis rođenih u crkvene knjige koje su sačuvane do danas izvršen je 1879, pa ove knjige predstavljaju značajan izvor informacija o porodicama u Crvenoj Jabuci toga vremena.
Crkva je obnovljena 2011, a u njoj je 1700. godišnjica Milanskog edikta svečano obeležena 3. jun