Pirot leži između dva velika grada, Niša i Sofije, koji su određivali okvire razvoja grada.
Pirot se prvi put pominje u jednoj rimskoj karti puteva iz prve polovine 3. Veka.
Pirot je tek u 14. veku postao važno istočno uporište kneza Lazara i prva odbrana protiv Turaka. Nekoliko puta je padao u ruke Osmanlija sve do 1878. godine.
U Prvom srpskom ustanku je grad bio spreman da učestvuje u borbama međutim, Turci su predupredili te mogućnosti te su Piroćanci emigrirali u ostale krajeve Srbije.
Najpoznatija buna protiv Turaka koja se desila u ovim krajevima je bila Pirotska buna. Tek u Drugom srpsko—turskom ratu je grad oslobođen od Osmanlija.
Glavna obeležja starog Pirota i života njegovih stanovnika do kraja turske vladavine odražavali su u svemu ukrštanje i prožimanje starobalkanske sa tursko orijentalnom civilizacijom.
Izgled stare pirotske čaršije, varoške mahale, turski orijentalni tipovi kuća, stare balkanske i orijentalne vrste zanata, način trgovanja i ponude robe i putnika, i celokupna materijalna i društvena kultura i mentalitet građana, sve je to davalo Pirotu izgled tursko orijentalne varoši još dugo godina po odlasku Turaka, sve do početka XX veka.
Po oslobođenju Pirot dobija Pozorišnu družinu 1889. godine, pevačko društvo “ Momčilo“ 1888. godine, a Pirotska čitaonica, koja je osnovana 70 ih godina XIX veka, nastavlja svoj rad. Pirot je dobio javnu biblioteku.
Ukazom kralja Petra 27.1.1909. godine, koja je ostvarila evidentan kulturni doprinos širenju knjige među građanima Pirota. Osnovane su pored osnovne i srednje škole, najpre Trgovačko zanatlijska, a zatim Gimnazija, a time je rastao i broj pismenih ljudi.
U takvim uslovima počinju i prvi koraci štampe i novinarstva u Pirotu, a uporedo sa njim razvijalo se i štamparstvo. Prva štamparija osnovana je 1894. godine.
U budućim ratovima i nedaćama, Pirot je uglavnom bio pod okupacijom Bugara. To se desilo i u Srpsko—bugarskom ratu kao i u oba Svetska rata.
Posle formiranja nove vlasti nakon 1944. godine, grad je doživeo industrijski procvat. Osnovala su se mnoga preduzeća poput Prvi maj Pirot i fabrika Tigar koje su bile poznate u celoj Jugoslaviji.
Pirot je zvanično postao grad 2016. godine. Grad danas ima oko 50 000 stanovnika sa okolnim selima. Pirotski upravni okrug u svom sastavu ima opštine: Bela Palanka, Dimitrovgrad i Babušnica.
Okrug se prostire na 2.761 km2 i ima oko 92 000 stanovnika.
Svojevremeno je bio centar prerađivačke industrije mlečnih proizvoda, kože, vune, drveta i industrije odeće. Napomenimo da je imao više grla stoke od ondašnje Kraljevine kasnije SFR Jugoslavije
Danas Pirot svoju šansu vidi pre svega u razvoju turizma, zdrave hrane i manufakturne proizvodnje. Nesumnjivo da će povratak Srbije u međunarodne institucije, kao i punopravno članstvo Republike u Evropskoj uniji pružiti mogućnosti gradu da iskoristi svoj povoljan položaj i vrati svoje proizvode na evropsko i svetsko tržište.
Upravo u cilju integrativnih procesa neophodno je uložiti sredstva u razvoj malih i srednjih preduzeća koja su jedina u stanju da pokrenu zamrlu pirotsku privredu.
Pirot očekuje veliku pomoć kako Republike Srbije tako i Evropske unije i drugih međunarodnih institucija u cilju smanjenja nezapošljenosti i razvoja svojih brendova. Grad širom otvara svoja vrata svim investitorima koji žele da svoj kapital ulože u razvoj pirotske privrede i stoji im na raspolaganju kako u konsaltingu i pribavljanju neophodne dokumentacije u savremeno opremljenom uslužnom centru tako i u vidu svake druge pomoći.
Možemo reći da je Pirot danas moderan grad,grad koji se razvija munjevitom brzinom. Grad Pirot u mnogim elementima prednjači u odnosu da državnu politiku.
Na primer vodosnabdevanjem i kanalizacionom mrežom obuhvaćeno je oko 90 posto pirotskih domaćinstava. Pirot je jedan od prvih gradova u Srbiji koji je napravio Regionalnu sanitarnu deponiju čije se aktivnosti planski unapređuju u cilju poboljšanja zaštite životne sredine i ostvarenja ekonomske dobiti. Pirot prednjači i na polju energetske efikasnosti.
Postoji Fond za energetsku efikasnost, izgrađena je Energana što je dovelo do gašenja starih kotlarnica na mazut koje su bile veliki zagađivači, u pojedinim školama je zamenjeno staro grejanje na lož ulje, instalirana je stanica za praćenje kvaliteta vazduha i slično.
Pored ekonomskog napretka,Pirot postaje prepoznatljiv I po brojnim kulturnim I tradicionalnim manifestacijama. Pomenućemo ovom prilikom Festival sira i kačkavalja, u organizaciji TO Pirot i grada Pirota.
Sajam sira i kačkavalja je manifestacija koja za cilj ima prezentaciju ovih mlečnih proizvoda, radi održavanja njihove tradicije. Kačkavalj,kao dugogodišnji gastronomski brend Pirota,njegove okoline i Stare planine od velikog je značaja za očuvanje gastronomije grada.
Pirot je danas grad bogat i sportskim dešavanjima,grad u kome se konstantno ulaže na svakom polju ,grad koji zavređuje svačiju pažnju i teži da u skorijoj budućnosti postane jedan evropski razvijen i uređen grad.
Inače,na čelu Pirota je dugi niz godina Vladan Vasić.
Vladan Vasić je rođen 1971. godine u Pirotu gde je završio osnovnu i srednju školu. Oženjen je i otac je troje dece.
Profesionalno – stručna biografija:
Diplomirao je na Elektronskom fakultetu u Nišu 1996. godine na temu: Ispitivanje egzistencije višestrukih graničnih krugova i skupova kod nelinearnih kontinualnih i diskretnih sistema drugog reda, kod prof. dr. Bratislava Dankovića, na smeru automatika i elektronika.
Magistrirao je 2003. godine na Ekonomskom fakultetu u Nišu na tezi: Koncept integralnog informacionog sistema sa osvrtom na Industriju odeće „Prvi maj“ Pirot, kod prof. dr Radmile Jovanović, na smeru Informacioni sistemi za podršku odlučivanju.
Posle diplomiranja zaposlio se i šest i po godina radio u IO „Prvi maj“ u Pirotu.
Od 2000. godine je odbornik u SO Pirot, predsednik UO Fonda za stambeno solidarnu izgradnju i kratko u 2003. godini predsednik Izvršnog odbora grada.
U decembru 2003. godine postao je prvi neposredno izabrani predsednik Opštine Pirot i jedan od najmlađih predsednika u istoriji grada.
Član Upravnog odbora NALED-a od 2013. godine. Član Predsedništva SKGO-a od 2013.
- godine postaje i prvi gradonačelnik, kada Pirot dobija status Grada. Ovo mu je peti I najduži mandat u Srbiji.
Ovaj tekst nastao je u okviru projekta koji je sufinansiran iz budžeta Grada Pirota. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu,nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva