Za Vlasinu se iz mnogo razloga kaže da je dragulj prirodnih lepota Srbije.
Nalazi se u opštini Surdulica i obiluje pravom netaknutom prirodom. Već na samom prilazu Vlasinskoj visoravni, osetićete čist vazduh dok će vam pogled ispuniti predivni pejzaži livada i divnih šumovitih predela.
Ovde se nalazi najveće veštačko jezero u Srbiji, ali i jedno od najlepših. Smešteno na 1.214 metara nadmorske visine i dužine devet kilometara, predstavlja omiljeno mesto za pecaroše, uživanje u miru i netaknutoj prirodi.
Vlasinki kraj odlikuje značajno kulturno-istorijsko nasleđe. Istorijski zapisi koji spominju Vlasinsku visoravan potiču još od 18. veka pod nazivom Vlasinsko blato ili Vlasinska tresava zbog nagomilanog treseta i blata nastalog spiranjem rečnih tokova.
Dragoceni kulturni spomenici u blizini jezera su manastir Vavedenje Presvete Bogorodice iz 19. veka, manastir u Palji, crkve u Božici, Klisuri i Crnoj travi kao i Kula u Klisuri.
Vlasina obuhvata veći deo Vlasinske visoravni u jugoistočnoj Srbiji. Udaljenost od Beograda iznosi oko 340 km, od Niša 120km, a Leskovca 75 km. Vlasinsko jezero okruženo je prelepim planinama poput Besne kobile, Vardenika i Čemernika.
Od doline Južne Morave i Vladičinog Hana udaljeno je svega 30-ak km.
Vlasinsko jezero je hedonistički biser koji je nastao trudom čoveka – predstavlja najveće veštačko planinsko jezero u Srbiji i jezero koje je na najvišoj nadmorskoj visini na našim prostorima! Obala jezera je razuđena, sa 36 km u obimu, uz nekoliko zaliva koji su pogodni za plaže, sportove na vodi i smeštaj čamaca.
Tresetna ploveća ostrva predstavljaju jedan od ukrasa Vlasine, jer u svetu postoji još samo jedno slično jezero u Švedskoj.
Nastala su podizanjem nivoa vode, prilikom punjenja jezera, kada su se se sa dna podigao treset debljine i do jednog metra. Zato su ova ostrva fenomen koji treba videti – kao zaštitni znak jezera!
Ovo područje je prošarano legendarnim pričama, jedna od njih je i ona o “vodenom biku” koji je često izlazio noću iz vode na obalu, pasao travu i zadavao seljanima veliki strah.
Nepoznati kovač se dosetio da svom volu okuje rogove gvožđem – a kada je vodeni bik izašao i napao ga, bio je prinuđen da se vrati u jezero i više nikad ne pojavi.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane opštine Surdulica. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva