Centar za kulturu,informisanje i zaštitu prava nacionalnih manjina iz Bosilegrada,dobio je finansijsku podršku Ministarstva za brigu o porodici i demografiju da realizuje projekat pod nazivom „Jačanje bezbednosti mladih u Pčinjskom okrugu“.
Projekat Jačanje bezbednosti mladih u Pčinjskom okrugu bavi se temom vršnjačkog nasilja u opštinama koje se nalaze u Pčinjskom okrugu.
Vršnjačko nasilje često ima elemente i fizičkog i psihološkog nasilja, pa je samim tim teško da se pojedini oblici ispoljavanja vršnjačkog nasilja u školama izričito klasifikuju u čisto fizičko (direktan fizički napad na žrtvu) ili psihološko (pretnje, ruganje, zadirkivanje, vređanje, kreveljenje, namerno isključivanje iz društva…) nasilje.
U Pčinjskom okrugu se sa problemom nasilja uglavnom suočava reagovanjem na problem, odnosno onda kada se nasilje desi, i to isključivo kada je reč o fizičkom nasilju. Vršnjačka medijacija kao način rešavanja problema spominje se isključivo u okviru nastavnog programa predmeta „Građansko vaspitanje“ a svi dosadašnji pokušaji uvođenja vršnjačke medijacije od strane školske uprave, nisu završeni sa uspehom.
Ovim projektom želimo da uspostavimo pr svega saradnju i timski rad svih strana (učenici, roditelji, škola) koje su važni akteri u prevenciji i rešavanju vršnjačkog nasilja. Ideja projekta jeste da se dovoljno osnaže kroz edukaciju i informisanje podjednako učenici, zaposleni u školama, ali i roditelji kako bi prevenirali svaki oblik nasilja pre njegovog izvršenja ili ga rešavali na adekvatan i odgovarajući način u cilju zaštite i jačanja bezbednosti dece iz svih etničkih grupa sa juga Srbije,kaže Koordinatorka projekta Ivana Đorđević.
Opšti cilj projekta je smanjivanje migracije mladih kroz jačanje njihove bezbednosti.