Akcelerografska mreža Srbije čini 42 instrumenta na 29 lokacija, uključujući i dve u Pčinjskom okrugu
14. Marta ove godine, u 4:06 ujutru, registrovan je zemljotres jačine 5,4 stepena Rihterove skale koji je pogodio Crnu Goru. Potres su registrovale i stanice u Prvoneku i Bosilegradu, koje su postavljene da bi se na vreme reagovalo u slučaju da brane budu ugrožene.
Na sajtu www.seismo.gov.rs dostupni su podaci takozvane „Akcelerografske mreže Srbije“, čije je formiranje počelo tokom 2009. godine. Republički seizmološki zavod je dobio finansijska sredstva za nabavku 12 akcelerografa tipa ETNA u okviru NATO projekta „Harmonizacija karata seizmičkog hazarda zemalja zapadnog Balkana“.
Sada akcelerografsku mrežu čine 42 instrumenta, na 29 lokacija. Među njima su i dve u Pčinjskom okrugu – Prvonek (Vranjska Banja) i Bosilegrad, koje imaju prenos podataka u realnom vremenu. Rad svih ovih mernih stanica se može videti na sajtu republičkog seizmološkog zavoda.
Zemljotresi su prirodne pojave koje se ne mogu sprečiti, ali se mogu praćenjem i analizom podataka sa akcelerografa predvideti i na vreme reagovati u slučaju opasnosti.
Akcelerografska mreža Srbije je važan alat u ovom smislu, a stanice u Prvoneku i Bosilegradu imaju značajnu ulogu u praćenju seizmičke aktivnosti u regionu.
M.P