- Veliki četvrtak: Sveta liturgija sa početkom od 8:00h, Bdenije sa čitanjem 12 stradalnih jevanđelja od 18:00h.
- Veliki Petak: Carski časovi od 8:00h, večernja služba sa iznošenjem Plaštanice od 18:00h i statije od 20:30h.
- Velika Subota: Sveta liturgija od 8:00h.
- Vaskrs (Velikden): Vaskrsno jutarnje slavlje od 00:00h, Prva vaskrsna liturgija u 8:00h.
U Srbiji, posebno u južnom delu zemlje, postoje brojni običaji koji se odvijaju povodom Vaskrsa. Neke od najznačajnijih tradicija su:
- Bojenje jaja: Bojenje jaja je jedan od najvažnijih običaja u Srbiji povodom Vaskrsa. Jaja se obično boje u crveno, što simbolizuje Hristovu krv i život, ali se koriste i druge boje. Bojenje jaja obavlja se u subotu uoči Vaskrsa.
- Priprema vaskršnjeg kolača: Vaskrsni kolač je tradicionalno jelo koje se priprema za Vaskrs. Obično se pravi od brašna, jaja, šećera i drugih sastojaka, a ukrašava se različitim motivima. Nakon liturgije, vaskršnji kolač se reže i deli porodici i prijateljima.
- Paljenje vaskršnje vatre: U nekim delovima Srbije, posebno u ruralnim područjima, običaj je da se u subotu uoči Vaskrsa pali vatra na otvorenom. Ova vatra, nazvana „vaskršnja vatra“, simbolizuje svetlost i toplotu koju donosi Hristovo uskrsnuće.
- Poseta grobljima: Na Vaskrs je običaj da se poseti groblje i položi cveće na grobove preminulih članova porodice. To se smatra načinom da se odaju počast preminulima i izrazi poštovanje i ljubav prema njima.
- Vaskrsna liturgija: Vaskrsna liturgija je središnji deo proslave Vaskrsa u Srbiji. Obično se slavi noću, a vernici nose sveće i pevaju hvalospeve Hristovom uskrsnuću. Nakon liturgije, vernici se međusobno čestitaju i dele vaskrsnje jaje i kolač.
Ovi običaji su duboko ukorenjeni u srpskoj kulturi i tradiciji, te predstavljaju način da se sačuva i prenese kulturno nasleđe sa generacije na generaciju. A tada se prema običaju hrišćani pozdravljaju sa „Hristos Vaskrse“, a odgovara se sa „Vaistinu Vaskrse“.