U petak, 15. novembra, u svečanoj sali Centra kulture u Bosilegradu održana je promocija monografije „Knjiga o Bosilegradu – Zapisi prošlih vremena“.
Autor ove publikacije, Ivan Mitić, potomak starih bosilegradskih porodica iz sela Musulj i Karapin Dol, predstavio je svoje delo pred sugrađanima.
Na početku promocije, autora je ukratko predstavio direktor Narodne biblioteke „Hristo Botev“ iz Bosilegrada, Goran Milanov. Sam Mitić je potom govorio o procesu nastanka monografije, objašnjavajući motive i teme koje je obradio.
Međutim, promocija nije prošla bez kontroverzi. Nakon autorovog izlaganja, prisutni u sali dobili su priliku da izraze svoje mišljenje, što je dovelo do oštre rasprave. Najviše neslaganja izazvao je autorov stav da područje opštine Bosilegrad naseljavaju Šopi kao narod, a ne etnički Bugari, koji su prepoznati kao manjinska zajednica u Srbiji.
Polemika se vodila i o pitanju dijalekta koji se koristi u bosilegradskom kraju, pri čemu su učesnici promocije iznosili različita mišljenja o lokalnom jezičkom i kulturnom identitetu.
Poseban akcenat u diskusiji stavljen je na autorovu tvrdnju da je Bosilegrad „izolovana sredina“ zbog svoje geografske pozicije – odvojen granicom prema Republici Bugarskoj i prirodnim planinskim vencem Vlasine.
Publika se nije složila s ovom ocenom, tvrdeći da granice, bilo prirodne bilo administrativne, ne predstavljaju prepreku za normalan život i razvoj u ovom području.
Iako su stavovi prisutnih bili podeljeni, ostaje na čitaocima da sami donesu zaključak o monografiji.
Knjiga je objavljena uz finansijsku podršku opštine Bosilegrad i Nacionalnog saveta bugarske nacionalne manjine.
Ova promocija pokazala je koliko su pitanja identiteta i istorije važna za zajednicu, ali i koliko različiti pogledi mogu doprineti daljoj diskusiji i istraživanju o Bosilegradu.