Pravoslavni vernici koji poštuju Julijanski kalendar 8. novembra slave Svetog velikomučenika Dimitrija, poznatog kao Mitrovdan, Gmitrovden ili Dimitrovdan.
Ovaj praznik, posvećen svetitelju zaštitniku grada Soluna, ima duboko ukorenjene običaje u srpskom narodu.
Život Svetog Dimitrija Prema crkvenim spisima, Sveti Dimitrije Solunski rođen je u III veku nove ere u Solunu, gde je nasledio očevo mesto i postao vojvoda. Njegova dužnost bila je da progoni hrišćane, ali kao tajni sledbenik hrišćanstva, radio je suprotno – štitio ih je.
Zbog toga je bio osuđen na smrt i ubijen početkom IV veka kada su ga rimski vojnici izbodili kopljima. Solunski hrišćani su ga tajno sahranili, a kasnije je na njegovom grobu podignuta crkva, čime je postao zaštitnik Soluna.
Običaji i verovanja Mitrovdan označava početak zimskog perioda, a veruje se da vremenski uslovi na ovaj dan predskazuju kakva će zima biti. U narodnom predanju, oblačan Mitrovdan najavljuje toplu zimu, dok vedro vreme nagoveštava hladnu i oštru zimu.
Takođe, ovaj datum je tradicionalno vezan za hajduke kao dan kada su se rastajali pred zimu. Običaji nalažu da se na Mitrovdan otpuštaju sluge kojima je istekao ugovor i da se zapošljavaju nove.
U bosilegradskom kraju, ovaj praznik se slavi kao imendan, dok je u Srpskoj pravoslavnoj crkvi Sveti Dimitrije krsna slava mnogih porodica i zaštitnik brojnih hramova – više od 120 crkava posvećeno je ovom svetitelju