Zavidince je naselje u Srbiji u opštini Babušnica u Pirotskom okrugu.
Prema popisu iz 2002. bilo je 503 stanovnika (prema popisu iz 1991. bilo je 714 stanovnika). Predstavlja seosko naselje razbijenog tipa, koje leži u Gornjem Zaplanju, na nižim padinama Suve Planine (1810 m), između Kule (989 m), Gorunove glave (787 m) i Padeža (773 m), 23 km jugozapadno od opštinskog centra Babušnice.
Naziv, po predanju, potiče od imena osvajača - Zavida. Prostorno se razvija u visinskom pojasu od 400 - 500 metara nadmorske visine.
Osnovano je na mestu gde su pronađeni tragovi naseljenosti iz antičkog doba (ostaci građevina, keramike itd.). Pominje se u jednom spisku iz 1576/77. godine pod nazivom Zavidinče. Nakon oslobođenja od Turaka broji 57 domaćinstva i 440 žitelja (1879). Sa prvobitne lokacije, pored Manastirske reke, nakon Prvog svetskog rata, premešteno je na današnju lokaciju, bliže putu Gadžin Han - Babušnica.
U selu se nalazi manastir svetog velikomučenika Georgija, poznat u narodu i kao manastir svetog proroka Ilije, četvorogodišnja osnovna škola, spomen-česma borcima palim u Prvom i Drugom svetskom ratu, dom kulture (izgrađen 1948. godine), zdravstvena ambulanta. U ataru naselja pronađeno je ležište betonita, kao i kamenog uglja.
Hram Svetog Velikomučenika Georgija
Hram Obnovljenja Svetog Velikomučenika Georgija, poznat je u narodu i kao manastir Svetog Ilije.
Prema nekim podacima ovaj je manastir podignut 1376. godine. Današnji je hram novijeg datuma i najverovatnije je podignut na temeljima starog. Hram je 2012. godine potpuno obnovljen i živopisan.
Pri ovom hramu je u toku izgradnja manastirskog konaka.
Srpska pravoslavna crkva Svetog Georgija proslavlja dva puta godišnje. Glavni praznik je Đurđevdan i praznuje se 6. maja po gregorijanskom kalendaru, a drugi je prenos moštiju i obnovljenje Hrama Svetog Georgija – Đurđic, koji se slavi 16. novembra.
Ovog dana praznuje se prenos moštiju Svetog Georgija iz Nikomidije u Lidu Palestinsku, gde je postradao u vreme cara Dioklecijana. Pre nego što je predao dušu svoju Gospodu, Sveti Gergije je zamolio svoga slugu da mu telo odnese u Palestinu, odakle mu je bila majka rodom i gde je imao veliko imanje koje je razdao siromasima. Sluga je tako i uradio.
U vreme cara Konstantina Velikog u Lidi su pobožni hrišćani podigli divan hram posvećen Svetom Georgiju.
Prilikom osvećenja toga hrama u njega su prenete svetiteljeve mošti. Bezbrojna su se čudesa dogodila od moštiju Svetog Gergija Pobedonosca, velikomučenika Hristovog. Nema broja ni njegovim javljanjima, u snu i na javi, onima koji ga prizivaju u pomoć.
(Opširnije o Svetom Georgiju)
Kondak jedanaesti
Molenje si više od drugih uzneo Presvetoj Trojici, Sveti velikomučeniče Georgije, ne samo rečju i umom nego živim prinošenjem svega sebe na žrtvu: Jer ugledajući se na raspeto za nas bezazleno jagnje Hrista, Ti si dragovoljno položio dušu svoju za prijatelje svoje. Stoga, mada smo nesposobni za pohvalu takvog junaštva Tvog, ipak kao zahvalni mi pevamo divnome u svetima Bogu: Aliluja!
Molitva druga Svetom Georgiju
Sveti, slavni i svehvalni velikomučeniče Georgije! Sabrani u hramu Tvom i priklonjeni pred svetom ikonom Tvojom, mi molimo Tebe poznatog posrednika naših želja: Moli s nama i za nas milosrdnog Gospoda; da nas po neizmernoj dobroti Svojoj milostivo usliši; da ne previdi naše molitve odnosno našeg spasenja i života, i da nam daruje pobedu nad vidljivim i nevidljivim neprijateljima vere naše i spasenja našeg. I opet pripadajući Tebi, sveti pobedonošče mi Te molimo: danom Ti blagodaću ukrepi u borbama pravoslavne hrišćane; razruši silu nasrnulih neprijatelja; neka se postide i posrame, i bezočnost njihova neka se slomi; neka poznadu da mi imamo božansku pomoć; svima što su u nevoljama i opasnostima ukaži svoju mnogomoćnu zaštitu; i umoli Gospoda Boga, svih tvari Sazdatelja, da nas izbavi od večnih muka, da bismo, ispovedajući Tvoje zastupništvo, jednako proslavljali Oca i Sina i Svetoga Duha, sada i svagda i kroza sve vekove. Amin!
“Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirala opština Vlasotince. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva”